English  Svenska


Röstning
Vad skulle du vilja att kåren fokuserade mer på under vårterminen 2013?
Visa resultatAntal röster: 300

Studiesocialt och hälsa

--------------------------------------------------------------------------------

Jag vill gärna gå med i en studentförening. Hur gör jag?

Studentföreningarna är fristående ideella föreningar som inte är kopplade till Gefle Studentkår. Däremot stödjer kåren föreningslivet. Om du vill veta mer om studentföreningarna på HiG kan du läsa om dem under länken Studentsamverkan-Studentföreningar.


N0llningen verkar kul. När börjar den och hur gör jag för att vara med?

N0llningen anordnas av studentföreningarna och kan se lite olika ut beroende på vilken förening som nollar just dig och dina kurskamrater.
N0llningen ska vara lite mystisk så det är inte säkert att det finns något fast schema. Du som börjar ett program får ett välkomstbrev i det stora utskicket från högskolan och du hälsas även välkommen i Valhall veckan innan kursstart. Går du enstaka kurser, eller missade introduktionen, kan du kontakta den studentförening du tror dig komma att tillhöra och fråga.


Hur kommer jag in på kårkvällarna?

För att få gå på kåren måste du vara student. Detta måste du bevisa genom att visa upp giltigt leg. med foto samt ditt Kårkort (Mecenatkortet) även kallat kårleg. Under nollningen kan du som är ny student skaffa ett tillfälligt kårleg, kallat Nollekortet, som visar att du är medlem i Gefle studentkår


Jag vill gärna ta med en icke-studerande vän på kåren. Går det?

Du kan som student anmäla din vän till gästlistan. Detta gör du genom att besöka kårexpeditionen senast kl. 15.00 innan kårkvällen och kostar 60 kronor. Observera att antal gäster per kväll är begränsat, och att gästen sedan betalar inträde som vanligt.


Jag tycker om att sporta och motionera. Vilka möjligheter finns i Gävle?

Gävle har ett brett utbud. Det finns bland annat många specialerbjudanden på träningskort och annat för dig som student. Om du vill sporta på campus finns till exempel basketplaner och även en beachvolleyplan som Gefle Studentkår i samarbete med Akademiska Hus har anlagt.

För dig som vill sporta inomhus finns Idun mitt på campusområdet. Här kan du spela innebandy, badminton, basket, handboll och volleyboll (dock ej inomhusfotboll). Idun går att hyra i kårexpeditionen till förmånliga priser och tider kan bokas enstaka eller per termin.

Sidansvarig
Tomas Thornell

Senast uppdaterad
2011-07-07

BIFOGADE FILER

INGA FILER

RELATERADE SIDOR

INGA SIDOR

RELATERADE HEMSIDOR

INGA SIDOR
Nyheter
HiG´s Workout!

En ny möjlighet för dig att träna på bra tider och i anslutning till skolan!

Läs mer